EUROPE DIRECT Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Europejski Dzień Numeru 112 (2013-02-11)

Komisja Unii Europejskiej zachęca, by każdego roku 11 lutego poprzez przeróżne działania skierowane do swych mieszkańców przypominać o wspólnym dla wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej numerze alarmowym. Dzień Numeru Alarmowego 112 jest ważnym wydarzeniem. Dlaczego? Jak wskazują statystyki, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, gdzie w razie nagłej potrzeby należy dzwonić i z jakimi informacjami.

112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym w sieci telefonów stacjonarnych oraz komórkowych. W Unii Europejskiej współistnieje wiele numerów ratunkowych, ale tylko 112 umożliwia kontakt ze służbami ratunkowymi (pogotowie, strażacy, policja) w każdym z krajów Unii Europejskiej. 

Dzwoń pod 112 z telefonu komórkowego lub stacjonarnego w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest karetka, straż pożarna lub policja. Na przykład, jeśli jesteś świadkiem poważnego wypadku drogowego, zauważysz pożar w budynku lub włamanie. 

Nie dzwoń pod 112 w celu uzyskania informacji: o sytuacji na drogach, prognozy pogody i innych ogólnie dostępnych informacji. Niepotrzebne telefony pod numer 112 mogą spowodować przeciążenie systemu i narażenie życia tych osób, które naprawdę potrzebują wsparcia.

Działalność pod tym numerem rozpoczęła w 1997 roku Finlandia. Ogólnoeuropejski numer ratunkowy 112 został powołany do życia 29 lipca 1991 r. uchwałą Rady Europy. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do jego uruchomienia. Natomiast głównym założeniem Uchwały Rady Europy z marca 2002 r. było powołanie numeru ratunkowego 112 jako powszechnie obowiązującego na terenie Unii. Tym samym wszystkie państwa UE zostały zobowiązane do zapewnienia funkcjonowania bezpłatnego numeru alarmowego 112.


wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl