Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Rozpoczął się Tydzień Noblowski (2020-10-06)

W tym tygodniu ogłoszeni zostaną tegoroczni laureaci Nagrody Nobla. Wiemy już, że nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymają Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M.  Rice. Z powodu pandemii przyznawanie nagród będzie wyglądać inaczej niż zazwyczaj.

W poniedziałek 5 października Akademia Szwedzka poinformowała o laureatach w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nagroda Nobla trafi do Harveya Altera, Michaela Houghtona i Charlesa Rice’a. Zostali oni wyróżnieni za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C  (HCV).

„Po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może zostać wyleczone. Odkrycia laureatów ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby. Umożliwiły także przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków, które uratowały życie milionów ludzi”, napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Laureaci to dwaj Amerykanie i jeden Brytyjczyk. Harvey J. Alter pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda w USA. Pochodzący z Wielkiej Brytanii Micheal Houghton prowadzi badania na Uniwersytecie Alberty w kanadyjskim Edmontom. Charles M. Rice jest natomiast pracownikiem Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku.

Kiedy poznamy pozostałych laureatów?

We wtorek ogłoszony zostanie laureat z fizyki, w środę z chemii, a w czwartek z literatury. W  piątek pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, wybrany przez parlament Norwegii, ogłosi w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Do tegorocznej nagrody w tej kategorii nominowano 317 osób, z czego 210 osób oraz 107 organizacji.

Za tydzień 12 października poznamy natomiast laureata jedynej nagrody, której nie ustanowił w  swoim testamencie fundator Alfred Nobel. To nagroda Szwedzkiego Banku Narodowego im.  Alfreda Nobla, zwana „ekonomicznym Noblem”.

O Nagrodzie Nobla

Jest to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i  wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w  Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 – Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy. Od 1902 nagrody są wręczane przez króla Szwecji. Uroczystość odbywa się zawsze 10 grudnia 

Źródło: Euractive

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl