Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Języki obce w dobie cyfrowej (2020-09-25)

Nowe technologie w edukacji, także językowej, liczą się teraz wyjątkowo mocno. Oferta narzędzi internetowych jest szeroka i nauczyciele języków obcych nie zawsze wiedzą po  które z nich sięgnąć. Po wskazówki warto było przybyć do Zielonej Góry na  konferencję dla językowców. 

Zielonogórski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra oraz redakcja "Języków Obcych w Szkole" i Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zaprosili nauczycieli języków obcych z Lubuskiego do udziału w konferencji zatytułowanej "Nauczanie języka obcego w epoce cyfrowej", zorganizowanej z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Tematyka konferencji była poświęcona wyzwaniom edukacji cyfrowej, nauczania zdalnego, zastosowaniu nowoczesnych technologii w dydaktyce języków obcych, jak również przygotowaniu uczniów szkół ponadpodstawowych do egzaminu maturalnego. Konferencji towarzyszył kiermasz materiałów edukacyjnych oraz bezpłatnych publikacji Wydawnictwa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, w tym kwartalnika "Języki Obce w Szkole" oraz stoisko promocyjne Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra, gdzie nauczyciele mogli poznać ofertę edukacyjną przygotowaną przez konsultantów.

Na przestrzeni lat zmienia się metodyka nauczania i narzędzia wspomagające, zwłaszcza nauczanie języków. Dawniej do nauki słówek i wyrażeń korzystało się wyłącznie z  podręczników. Następnym krokiem były komputery i oprogramowania edukacyjne. Teraz na pomoc ruszają portale internetowe. Nauka języka obcego za pomocą serwisu internetowego niesie za sobą liczne korzyści. Umożliwia naukę w dowolnym miejscu i czasie – można powtarzać nowy materiał w domu, w szkole, w kawiarence internetowej i w każdym miejscu zaopatrzonym w dostęp do Internetu. Komputer i Internet spełniają rolę nowoczesnej biblioteki z  dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, słownikowymi i szybkim dostępem do każdego źródła. Wykorzystywane są też do nauczania pośredniego, czyli do nauczania na odległość. Poprzez Internet można także z łatwością nawiązać kontakty z native speakerami lub osobami mówiącymi docelowym obcym językiem. Każdy lektor językowy lub nauczyciel języka obcego powinien płynnie poruszać się z łatwością w sferze edukacji Internetowej i oferowanych przez niego możliwościach. Efektywność nauczania języka obcego związana jest przede wszystkim z  aktywnością ucznia lub studenta. Dlatego też zajęcia językowe powinny zawierać jak najwięcej aspektów nowoczesnego świata.

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, obchodzony jest co roku 26 września. Główne cele tego wyjątkowego święta doskonale realizują dewizę Unii Europejskiej - „Zjednoczona Europa w różnorodności”. Z jednej strony obchody zwracają uwagę na różnorodność językową oraz kulturową państw europejskich jako wartości, które powinniśmy pielęgnować i dzięki którym możemy osiągnąć większe zrozumienie pomiędzy narodami. Z drugiej zaś podkreślają znaczenie wielojęzyczności we współczesnym świecie, bo to właśnie dzięki niej możemy porozumiewać się i komunikować bez granic w  jednej, wspólnej Europie. Dzień ten zachęca również do nauki języków obcych przez całe życie, nie tylko w trybie edukacji szkolnej, ale także poza nim - na potrzeby kariery zawodowej, czy też dla własnej przyjemności.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Języki obce w dobie cyfrowej

Języki obce w dobie cyfrowej
Języki obce w dobie cyfrowej
Języki obce w dobie cyfrowej
Języki obce w dobie cyfrowej
Języki obce w dobie cyfrowej

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl