Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

O początkach Wspólnej Europy w Forst (2020-09-11)

„Europa znów bez granic - OpenAir @ OpenBorders” to wyjątkowe spotkanie przyjaciół z polsko-niemieckiego pogranicza przygotowane przez Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct z Guben i Zielonej Góry. 

Po okresie zamknięcia granic z powodu pandemii koronawirusa, w Forst odbyło się pierwsze polsko-niemieckie wydarzenie z udziałem mieszkańców Euroregionu, którzy przypomnieli sobie idee założycieli Zjednoczonej Europy. Spotkanie odbyło się we Wschodnioeuropejskim Ogrodzie Różanym w Forst.  Niemiecki politolog i dziennikarz, Ingo Espenschied przedstawił historię integracji europejskiej oraz wizje, które przyświecały jej pomysłodawcom.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony Niemiec Carsten Jacob dyrektor Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, burmistrz miasta Forst Simone Taubenek.

W trakcie multimedialnej prezentacji na dużym ekranie, Ingo Espenschied przypomniał, że powstanie Unii Europejskiej było odpowiedzią na doświadczenia wojenne. Plan Roberta Schumana  z 9 maja 1950 roku, francuskiego ministra spraw zagranicznych dotyczący współpracy w dziedzinie węgla i stali w Europie dał podwaliny do powstania Europejskiej Rodziny. Ogłoszony zaledwie pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, przyczynił się do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Po raz pierwszy w historii Francja i Niemcy zamieniły rywalizację na współpracę, która dała początek integracji europejskiej. Wizja i odwaga ojców-założycieli Schumana i Adenauera, a także Jeana Monneta połączyła Europejczyków – podkreślał Ingo Espenschied.  Podsumowując swoją prezentację niemiecki politolog zauważył, że żaden kraj europejski sam nie poradziłby sobie z kryzysem w dobie globalizacji, a obecni przywódcy Unii powinni odważnie szukać nowych rozwiązań dla pojawiających się problemów.

Przed prezentacją, polscy uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić Park Różany w Forst, który w 2013 r. otrzymał tytuł „Najpiękniejszego Parku Niemiec”.  W ogrodzie rośnie 40 tys. krzewów różanych, w ponad 700 odmianach. Rok temu pracownicy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra posadzili w Parku Forst symboliczną różę, z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE. 

Plan Schumana 

W dniu 9 maja 1950 r., podczas gdy na świecie trwała zimna wojna, deklaracja Roberta Schumana położyła podwaliny pod budowę wspólnej Europy. Francuski minister spraw zagranicznych zamierzał powołać nową ponadnarodową organizację, by stworzyć wspólny francusko-niemiecki rynek węgla i stali, otwarty również na inne kraje europejskie. Chodziło o Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS). Od 1985 r. Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja.

Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS) założona przez: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się w Unię Europejską, jaką dziś znamy. 

Prelegent 

Ingo Espenschied, politolog i producenta, studiował w Moguncji, na paryskiej Sorbonie i  w  London School of Economics i uznawany jest za eksperta w dziedzinie stosunków europejskich. Stworzona przez niego prezentacja DOKULIVE® stanowi innowacyjny gatunek w  obszarze edukacji politycznej. Formuła łączy komentarz na żywo z różnymi mediami, które wyświetla na ekranach kin mobilnych: zdjęcia historyczne, animacje, karykatury, wywiady ze współczesnymi świadkami, oryginalne doniesienia prasowe. Produkcje Ingo Espenschieda przyciągnęły do tej pory ponad 200 000 widzów w 11 krajach. 

Pełna treść Deklaracji Schumana jest dostępna tutaj: 

https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/europe-day/schuman-declaration_pl

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

O początkach Wspólnej Europy w Forst

O początkach Wspólnej Europy w Forst
O początkach Wspólnej Europy w Forst
O początkach Wspólnej Europy w Forst
O początkach Wspólnej Europy w Forst
O początkach Wspólnej Europy w Forst

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl