Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Częściowe i stopniowe zniesienie ograniczeń podróży do Unii Europejskiej po 30 czerwca w oparciu o wspólne i skoordynowane podejście – to zalecenie KE w sprawie otwierania granic. - Oczywiście wszyscy będziemy musieli zachowywać ostrożność, ale przyszedł czas na konkretne przygotowania do zniesienia ograniczeń – powiedziała komisarz Ylva Johansson.
KE zaleciła państwom członkowskim należącym do strefy Schengen oraz państwom stowarzyszonym w ramach Schengen zniesienie kontroli na swoich granicach wewnętrznych do 15 czerwca 2020 r. i przedłużenie do 30 czerwca 2020 r. ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE; i określa, jakie podejście należy stosować podczas późniejszego stopniowego znoszenia ograniczeń.
Jako że sytuacja zdrowotna w niektórych państwach trzecich pozostaje krytyczna, Komisja nie proponuje na obecnym etapie powszechnego zniesienia ograniczeń podróży. Ograniczenie podróży należy znieść w odniesieniu do krajów, które zostaną wspólnie wyselekcjonowane przez państwa członkowskie w oparciu o szereg reguł i obiektywnych kryteriów obejmujących sytuację zdrowotną, zdolność do stosowania środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusa podczas podróży oraz kwestie wzajemności, przy wykorzystaniu danych pochodzących z odpowiednich źródeł, takich jak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowa Organizacja Zdrowia.
W przypadku krajów, które pozostaną objęte ograniczeniem podróży, Komisja proponuje rozszerzenie kategorii podróżnych zwolnionych z ograniczenia, np. o studentów międzynarodowych. Komisja wydaje również wytyczne dla państw członkowskich, aby zapewnić dobre skoordynowanie wznowienia operacji wizowych za granicą ze stopniowym znoszeniem ograniczeń podróży.
Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała: - Po zniesieniu wszystkich kontroli na granicach wewnętrznych w Unii proponujemy jasne i elastyczne podejście dotyczące znoszenia ograniczeń podróży do UE od 1 lipca. Podróże międzynarodowe mają kluczowe znaczenie dla turystyki i biznesu, a także dla kontaktów z rodzinami i przyjaciółmi. Oczywiście wszyscy będziemy musieli zachowywać ostrożność, ale przyszedł czas na konkretne przygotowania do zniesienia ograniczeń w odniesieniu do tych krajów, w których sytuacja zdrowotna jest podobna jak w UE, i do wznowienia operacji wizowych.
Stopniowe znoszenie ograniczeń podróży do UE
Aby działania na zewnętrznych granicach UE były skuteczne, muszą być skoordynowane i jednolite. Ponieważ podróżni wjeżdżający do UE mogą swobodnie przemieszczać się po całym jego terytorium, niezwykle ważne jest, aby państwa członkowskie koordynowały swoje decyzje w sprawie zniesienia ograniczeń podróży. Powinny one zatem uzgodnić wspólny wykaz krajów spoza UE, w odniesieniu do których ograniczenia podróży można znieść z dniem 1 lipca. Wykaz ten należy regularnie aktualizować. W tym celu Komisja proponuje:
Zgodnie z proponowaną listą kontrolną Komisja zaleca również zniesienie ograniczeń podróży w odniesieniu do Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii z dniem 1 lipca, jako że sytuacja epidemiologiczna w tych państwach jest podobna jak w UE lub lepsza. Propozycja ta wiąże się również z gotowością Komisji do ścisłego włączenia regionu Bałkanów Zachodnich w realizację planu działania prowadzącego do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa.
W przypadku dalszego obowiązywania ograniczeń podróży państwa członkowskie powinny zapewnić zwolnienie z nich osób podróżujących w celu podjęcia studiów, a także wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE, jeżeli ich zatrudnienie jest konieczne z gospodarczego punktu widzenia, a praca nie może zostać odroczona lub wykonana za granicą. Obywateli UE, obywateli państw stowarzyszonych w ramach Schengen oraz obywateli państw spoza UE przebywających legalnie w UE, jak również członków ich rodzin, należy również zwolnić z ograniczenia podróży, niezależnie od tego czy powracają do miejsca zamieszkania, co było do tej pory wymagane.
W przedstawionym w dniu 15 kwietnia planie działania prowadzącym do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa Komisja wskazała, że najpierw należy zacząć znosić stopniowo ograniczenia podróży w obrębie UE, a na drugim etapie można złagodzić ograniczenia na granicach zewnętrznych. Proces ten jest obecnie bardzo zaawansowany: kilka państw członkowskich zniosło już ograniczenia wewnątrzunijne, a pozostałe planują to uczynić z dniem 15 czerwca 2020 r. Komisja gorąco zachęca pozostałe państwa członkowskie do zakończenia procesu znoszenia ograniczeń swobodnego przepływu oraz kontroli na granicach wewnętrznych UE do dnia 15 czerwca 2020 r.https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_20_652
Wznowienie operacji wizowych
Większość państw członkowskich postanowiła zawiesić albo ograniczyć rozpatrywanie wniosków wizowych w ramach środków związanych z pandemią. Konieczne będzie ponowne zapewnienie podróżnym dostępu do usług wizowych, a państwa członkowskie powinny zsynchronizować wznowienie operacji wizowych ze zniesieniem ograniczeń podróży. W związku z tym Komisja przedstawia dzisiaj wytyczne dotyczące skoordynowanego etapowego wznowienia operacji wizowych.
Najlepszymi sposobami osiągnięcia zharmonizowanego podejścia są: jednoczesne wznowienie operacji przez konsulaty we wszystkich lokalizacjach, pełne wdrożenie unijnych przepisów wizowych oraz dobra komunikacja publiczna. Wytyczne obejmują również środki higieny i środki ostrożności związane z przyjmowaniem osób ubiegających się o wizę.
Jeżeli państwo członkowskie wymaga przeprowadzenia kontroli stanu zdrowia, powinny one mieć miejsce w momencie podróży lub krótko przed wyjazdem, a nie w czasie ubiegania się o wizę; kontrole te powinny mieć zastosowanie do wszystkich podróżnych z danej lokalizacji, niezależnie od ich obywatelstwa lub statusu wizowego.
Kontekst
W dniu 16 marca 2020 r. Komisja zwróciła się do szefów państw lub rządów o wprowadzenie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE przez początkowy okres 30 dni, który przedłużono następnie dwukrotnie, do 15 czerwca.
Ograniczenie podróży i dzisiejsze wezwanie do jego przedłużenia do dnia 30 czerwca ma zastosowanie do wszystkich państw członkowskich strefy Schengen (w tym Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii) oraz czterech państw stowarzyszonych w ramach Schengen (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), czyli łącznie 30 państw. Wszystkie te państwa wdrażają ograniczenia w drodze prawa krajowego.
Obywatele 105 państwWyszukaj ten link w innym językuEN••• mają obowiązek uzyskać wizę przed wyjazdem na obszar UE+. Na całym świecie, w niemal wszystkich państwach spoza UE można zazwyczaj składać wnioski wizowe w konsulatach państw członkowskich. Polityka wizowa UE dotycząca pobytów krótkoterminowych jest w pełni stosowana przez 26 państw członkowskich Schengen i, w normalnych okolicznościach, co roku wydaje się 15 mln wiz.
Więcej informacji:
Komunikat w sprawie trzeciej oceny stosowania tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE, 11 czerwca 2020 r.
Lista kontrolna do wykorzystania w celu ewentualnego zniesienia tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE, 11 czerwca 2020 r.
Wytyczne dotyczące skoordynowanego etapowego wznowienia operacji wizowych, 11 czerwca 2020 r.
Komunikat prasowy — Koronawirus: Komisja zwraca się do państw członkowskich o przedłużenie do 15 czerwca ograniczenia dotyczącego innych niż niezbędne podróży do UE, 8 maja 2020 r.
Komunikat prasowy — Koronawirus: Koronawirus: Komisja zwraca się do państw członkowskich o przedłużenie do 15 maja ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE (8 kwietnia 2020 r.)
Komunikat prasowy — Koronawirus: Komisja przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące wprowadzenia w życie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE, 30 marca 2020 r.
Komunikat w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE,16 marca 2020 r.
Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl