Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Ursula von der Leyen szefową KE. Z poparciem większości polskich europosłów (2019-07-17)

383 europosłów poparło kandydaturę Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Wśród nich byli eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z podjętymi wcześniej uzgodnieniami przedstawiciele Polski mają uzyskać istotne stanowiska w nowej Komisji.

Poparcie tej kandydatury było wynikiem porozumienia między unijnymi przywódcami – przypomniał po głosowaniu europoseł PiS Joachim Brudziński. – Przy akceptacji premiera Morawieckiego jest to z punktu widzenia interesów Polski optymalny wybór – wyjaśnił. 

Poparcie dla Ursuli von der Leyen zadeklarowały także Platforma Obywatelska, SLD i PSL. Szef polskiej delegacji we frakcji ludowców, Andrzej Halicki z PO, mówił, że prezentowane przez nią stanowisko jest zbieżne z interesem Polski. 

Przed głosowaniem niemiecka kandydatka podczas kilkugodzinnej debaty starała się przekonać do siebie różne frakcje Europarlamentu. Przekonując nieprzychylnych jej dotąd Zielonych deklarowała poparcie dla ambitnych celów klimatycznych, czyli intensywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Starając się zyskać poparcie socjaldemokratów i liberałów, mówiła z kolei o praworządności. 

– Przez wieki Europejczycy walczyli bardzo ciężko o swoją wolność i niepodległość. Praworządność jest najlepszym narzędziem, by bronić tych wolności i chronić najsłabszych w naszej Unii, dlatego nie może być żadnych kompromisów, jeśli chodzi o poszanowanie rządów prawa. Nigdy ich nie będzie – oświadczyła.

– Zapewnię, że użyjemy wszelkich narzędzi na poziomie europejskim. Ponadto w pełni popieram mechanizm praworządności europejskiej. To nowe narzędzie nie stanowi alternatywy dla dotychczasowych narzędzi, lecz jest to instrument dodatkowy – wyjaśniła. 

Mechanizm ma polegać na corocznym raportowaniu o stanie rządów prawa we wszystkich państwach Unii Europejskiej. 

Niemka chce też instrumentu prawnego, który zapewniłby, że każdy pracownik w UE miałby „sprawiedliwą płacę minimalną”. Chodzi jej – tłumaczyła – o takie pieniądze, która pozwalałaby każdemu na godne życie w kraju, gdzie pracuje.

Kolejne propozycje von der Leyen to nowe otwarcie w sprawie migracji, włącznie z odnowioną reformą rozporządzenia dublińskiego regulującego kwestie rozpatrywania wniosków azylowych. Właśnie w sprawie propozycji tej reformy, przez system relokacji uchodźców, „28” nie mogła się porozumieć. 

Von der Leyen od 2013 roku – jako pierwsza kobieta w historii Niemiec – pełni funkcję ministra resortu obrony. Dziennik „Die Welt” podkreślił, że jest bliską sojuszniczką kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Nowa szefowa KE pracowała też jako minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, minister pracy i spraw społecznych. 

Od 1990 roku działa w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W niemieckim rządzie zasiada od 2005. W marcu 2003 roku wybrano ją na stanowisko ministra spraw społecznych w rządzie Dolnej Saksonii. Wcześniej pełniła różne funkcje na poziomie lokalnym. Na polityczną scenę narodową weszła w 2004 roku. 

W przeszłości podkreślała, że jest zwolenniczką federalizmu. – Moim celem są Stany Zjednoczone Europy, o strukturze takiej, jak Szwajcaria, Niemcy czy USA – mówiła w 2011 roku w rozmowie z „Der Spiegel”. 

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl