Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Pierwsze biuro Europolu na Bałkanach Zachodnich (2019-07-16)

Unia Europejska zacieśnia współpracę z państwami Bałkanów Zachodnich. Europejski urząd Policji (Europol) otwiera w Tiranie swoje pierwsze biuro łącznikowe w regionie. To kolejny przykład współpracy jednej z agencji Unii Europejskiej z krajami aspirującymi do członkostwa we Wspólnocie.

Dwa miesiące temu, w celu wsparcia kontroli granicznych i powstrzymania nielegalnej migracji, misję w Albanii otworzyła Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Decyzja Europolu to logiczne następstwo tamtej inicjatywy. Biuro łącznikowe zwiększy wymianę informacji centrali zlokalizowanej w Hadze z Tiraną, co ma się przełożyć na poprawę bezpieczeństwa oraz skuteczniejszą walkę z nielegalnymi migracjami, przestępczością zorganizowaną, przemytem czy terroryzmem.

Rozwijanie współpracy

Komisja Europejska w końcu maja dała „zielone światło” państwom członkowskim na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną – dwoma państwami, które osiągnęły znaczące postępy w obszarze reform. Jednak opór Francji, Holandii i Danii przeważył i rekomendacja Komisji nie wystarczyła do rozpoczęcia rozmów. Podjęcie decyzji (ostatecznej?) przełożono na październik tego roku.

Tymczasem kolejna agencja UE podejmuje współpracę z państwami regionu Bałkanów Zachodnich. Biuro Europolu w Tiranie jest pierwszym z trzech planowanych placówek łącznikowych. Dwa pozostałe zostaną otwarte w Bośni i Hercegowinie i Serbii. To kolejny, choć mały, objaw współpracy, jaka następuje między Brukselą a państwami regionu, jeszcze przed ich akcesją do Wspólnoty.

Zadania

Biuro łącznikowe Europolu będzie miało za zadanie wspierać albańską policję pod kątem merytorycznym. Usprawni to przepływ informacji między Hagą a Tiraną oraz wzmocni współpracę państw członkowskich w prowadzonych dochodzeniach.

Szefowa europejskiej policji, Catherine De Bolle, podkreśliła, że otwarcie biura „to ważny krok w budowaniu silnego partnerstwa i zaufania między UE a Bałkanami Zachodnimi”. W ostatnich latach Tirana wzmocniła wysiłki, mające na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Obecny podczas uroczystej inauguracji minister spraw wewnętrznych Albanii Sandër Lleshi podkreślił doniosłość nawiązanej współpracy, która jego zdaniem wskazuje na determinację Tirany w dołączaniu do UE.

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl