Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Dzień Europy nad Nysą Łużycką (2019-05-09)

Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct z Zielonej Góry i Guben zorganizowały obchody Dnia Europy po obu stronach Nysy Łużyckiej. Motywem przewodnim tegorocznego święta są wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Impreza rozpoczęła się polsko-niemiecką grą miejską. Czteroosobowe drużyny musiały odwiedzić siedem punktów kontrolnych zlokalizowanych na terenie Gubina i Guben. W  każdym miejscu na uczestników czekały zadania do rozwiązania dotyczące m.in.  Parlamentu Europejskiego, inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych w  dwumieście czy też historii integracji europejskiej oraz  tradycji i kultury krajów członkowskich. 

Kolejnym punktem obchodów Dnia Europy było zwiedzanie dwumiasta z przewodnikiem. Do  wycieczki po mieście zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Guben i Gubina oraz turyści. Przewodnik opowiadał o historii miasta, tradycjach włókienniczych, przemyśle kapeluszniczym, relacjach polsko-niemieckich. Spacerowaliśmy urokliwymi ulicami Guben z  odrestaurowanymi kamienicami, zwiedziliśmy wyspę teatralną poznając historię muzy Goethego śpiewaczki i aktorki Corony Schröter. Po stronie polskiej zwiedziliśmy Farę Gubińską - symbol dwumiasta zniszczoną w trakcie II Wojny Światowej, która aktualnie jest zabezpieczoną ruiną z czynną wieżą widokową.

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9  maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Dzień Europy nad Nysą Łużycką

Dzień Europy nad Nysą Łużycką
Dzień Europy nad Nysą Łużycką
Dzień Europy nad Nysą Łużycką
Dzień Europy nad Nysą Łużycką

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl