Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
- Lepsze stanowienie prawa jest już zakodowane w DNA europejskiego procesu decyzyjnego – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermas podsumowując dotychczasowe działania w tym zakresie. Jakość tworzenia prawa była jednym z priorytetów przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera. W ubiegłym roku OECD oceniła politykę regulacyjną UE jako jedną z najlepszych.
Komisja Europejska podsumowała środki, które wprowadziła, aby zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom w UE lepsze wyniki dzięki bardziej otwartemu, przejrzystemu i opartemu na merytorycznych podstawach procesowi kształtowania polityki.
Sprawozdanie pokazuje, że położenie nacisku na lepsze stanowienie prawa przyniosło pozytywne rezultaty. Należy je teraz umocnić i podtrzymać, aby móc wprowadzać dalsze ulepszenia.
Pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans powiedział: - Istnieje powszechne przekonanie, że stanowimy wzór do naśladowania, i wzywa się nas do podtrzymania naszego zaangażowania na rzecz lepszego stanowienia prawa. Lepsze stanowienie prawa jest obecnie zakodowane w DNA europejskiego procesu decyzyjnego. Musimy teraz wzmocnić nasze starania w tym zakresie, zwłaszcza w erze postprawdy, która podważa podstawy demokratycznej debaty i autorytetu nauki.
Wyciągnąwszy wnioski z dotychczasowych doświadczeń, Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera zobowiązała się, że będzie podejmować działania jedynie wówczas, gdy wnoszą unijną wartość dodaną, oraz że będzie je opierać na najlepszych dostępnych dowodach, uwzględniając łącznie skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe oraz unikając zbędnych kosztów. Jej wysiłki spotkały się z międzynarodowym uznaniem, kiedy OECD oceniła politykę regulacyjną UE jako jedną z najlepszych w 2018 r. Po przedstawieniu Programu lepszego stanowienia prawa w 2015 r. nadszedł właściwy moment, aby podsumować wysiłki Komisji na rzecz konsolidacji i utrzymania tej nowej kultury instytucjonalnej i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Wnioski wyciągnięte z dotychczasowych doświadczeń i przyszłe usprawnienia
Wyniki podsumowania jasno wskazują, że inicjatywa lepszego stanowienia prawa przyczyniła się do poprawy sposobu kształtowania unijnej polityki. Istnieje powszechny konsensus co do tego, że lepsze stanowienie prawa powinno być nadal integralną częścią sposobu pracy Komisji i jednocześnie być nadal udoskonalane:
29 kwietnia br. Komisja zorganizuje konferencję w celu podsumowania działań na rzecz lepszego stanowienia prawa, wymiany poglądów z zainteresowanymi stronami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorstwa, organizacje badawcze, organy publiczne i partnerów społecznych oraz w celu omówienia dalszych możliwych działań (więcej informacji na temat tej konferencji znajduje się tutaj).
Kontekst
Lepsze uregulowania prawne stanowią podstawę prac Komisji mających na celu realizację 10 priorytetów politycznych przedstawionych przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera, poprzez zagwarantowanie, że Komisja będzie podejmować działania jedynie wtedy, gdy UE może zagwarantować wartość dodaną, i że będzie podejmować te działania w sposób możliwie efektywny i skutkujący jak najmniejszymi obciążeniami.
W 2015 r. Komisja przyjęła Program lepszego stanowienia prawa, zmieniając swoje wewnętrzne metody pracy i procesy planowania. Kwestię lepszych uregulowań prawnych uwzględniono na wszystkich etapach cyklu planowania i programowania. Przedstawiono też udoskonalone roczne programy prac. Lepsze stanowienie prawa oznacza profesjonalizację każdego aspektu unijnego procesu kształtowania polityki i dostosowanie go do zmieniających się realiów.
Program lepszego stanowienia prawa przyniósł, między innymi, następujące zmiany:
Dalsze informacje
Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl