Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Aktualności

Numer alarmowy 112 ratuje życie! (2019-02-11)

 

O rozwagę w korzystaniu z numeru alarmowego 112 zaapelował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego w zielonogórskim „Ogniku” zorganizowano akcję edukacyjną dla najmłodszych Lubuszan dotyczącą zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „ Jestem bezpieczny – znam numer alarmowy 112”. 

11 lutego obchodzimy  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. "Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby” –  z takim  przesłaniem do najmłodszych Lubuszan zwrócił się Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

- Niestety wciąż wiele osób traktuje numer alarmowy 112 jako bezpłatną infolinię lub miejsce żartów. Aby tak nie było, konieczna jest właśnie edukacja prowadzona od najmłodszych lat.

Ponad 60 procent telefonów do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.  to zgłoszenia fałszywe lub głuche. Jednak nauka w „Ogniku” procentuje. Już 10 tys. dzieci z lubuskich szkół przeszło tu specjalne szkolenie.  Dzięki temu najmłodsi potrafią właściwie zareagować i skutecznie wezwać pomoc w sytuacjach krytycznych. Świadczy o tym fakt, że dzieci kilkuletnie potrafią zadzwonić na numer 112 i poinformować o zdarzeniu operatora. Ostatnio siedmioletnia dziewczynka z Ługowa koło Świebodzina wezwała ratowników do mamy, która zemdlała w domu -  przypomniał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  

W Sali edukacyjnej "Ognik” mieszczącej się w zielonogórskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Kożuchowskiej Wojewoda Lubuski wręczył również nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci - „Jestem bezpieczny - znam numer alarmowy 112” zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działającym przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Na konkurs wpłynęło ponad 240 prac. Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia i trzy nagrody  

I miejsce Kacper Sitek Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożnowie

II miejsce Liliana Cieślak Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku

III miejsce Roksana Kucińska Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie

Wyróżnienia:

Gabriela Lisiak Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gubinie

Maja Janowska Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy

Uczniowie ze świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Zielonej Górze. 

Święto numeru alarmowego 112  przypadające 11 lutego ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób. Podczas zajęć w sali edukacyjnej „Ognik” najmłodsi uczyli się,  jak szybko i prawidłowo reagować na pożar.  Zielonogórscy strażacy przypomnieli dzieciom  podstawowe zasady bezpieczeństwa.  Sala edukacyjna "Ognik" powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”. 

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem używanym w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Został powołany do życia 29 lipca 1991 r. uchwałą Rady Europy, w której wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do jego uruchomienia.
Od momentu powołania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim każdego roku organizowane są przez Wojewodę Lubuskiego obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.  

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Numer alarmowy 112 ratuje życie!

Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!
Numer alarmowy 112 ratuje życie!

wszystkie

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl